Dwie kultury i pytanie o przyszłość

Katedra i sześcianGeorge Weigel, Katedra i sześcian. Europa, Stany Zjednoczone i polityka bez Boga, [Fronda] Warszawa 2005

Dwie kultury, o których mówi Weigel, są reprezentowane przez tytułowe: katedrę i sześcian. Ta pierwsza to katedra Notre-Dame w Paryżu, ten drugi to Wielki Łuk La Defense, ogromny otwarty sześcian, który mógłby w sobie zmieścić katedrę Notre-Dame. A pytanie o przyszłość, to pytanie o los Europy i Ameryki, właściwie całej cywilizacji opartej na dziedzictwie chrześcijańskim i demokratycznych zasadach.

Weigel dostrzega problemy współczesnej Europy z perspektywy amerykańskiej. Może ten dystans pozwala mu na stawianie bardziej obiektywnych tez. Dostrzega, że Europa stoi w obliczu kryzysu, który ma wiele objawów. Są to: odcinanie się od własnych, chrześcijańskich korzeni, chrystianofobia (choć to słowo chyba nie pada w książce), brak poczucia wspólnoty, sparaliżowanie strachem przez terroryzmem, a więc i brak konkretnych reakcji na niego. Autor analizuje postawę Europy po 11 września oraz wobec projektu traktatu konstytucyjnego bez odwołania do chrześcijaństwa. Widzi także zagrożenie dla kultury i cywilizacji europejskiej napływem islamskich emigrantów i ich siłą duchową wobec słabości duchowej europejczyków.

Weigel zdaje sobie sprawę, że wyjście z impasu nie będzie łatwe. Wymaga ono na nowo przemyślenia tożsamości europejskiej, do tego co ją tworzyło. Pisze, że bez powrotu do wartości chrześcijańskich, obecne ideały tracą jakikolwiek sens. Kultura sześcianu, przedstawiająca się jako bardziej przyjazna człowiekowi, jest pozbawiona uzasadnienia i tak na prawdę wypacza pojęcie godności człowieka.

Książka jest naprawdę godna polecenia dla każdego. Zmusza do myślenia, do refleksji, ukazuje niepewność sytuacji w jakiej znalazła się cywilizacja europejska i prognozuje kilka wariantów przyszłości. Czy któryś z nich się spełni? Zobaczymy. Miłej lektury.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s