O mnie

Nazywam się Jan Oko i urodziłem się 24 lipca 1983, we wspomnienie św. Kingi. Wychowany zostałem w domu katolickim, otoczony ogromną miłością rodziców. Mam jednego brata.

Jeżeli chodzi o edukację to ukończyłem przedszkole w Katowicach-Brynowie, które mieści się za płotem mojego domu. Potem była I Społeczna Szkoła Podstawowa, a potem I Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Maturę zdałem w 2002 roku. Przedszkola raczej nie pamiętam, choć miałem pewną awersję do pani dyrektor. Za to szkołę wspominam bardzo miło. Miałem fantastycznych nauczycieli (głównie nauczycielki) i pani dyrektor była (i jest) wspaniała. Dlatego też po szkole podstawowej zdecydowałem się pozostać w tej samej szkole, tylko że w liceum. Po maturze poszedłem do seminarium duchownego i tym samym moją edukacją zajął się Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz, w większym stopniu niż wcześnie, ja sam.

Moje zainteresowania są szerokie, ale przez to nie zawsze bardzo pogłębione. Jeszcze w podstawówce zaczęła mnie interesować astronomia. Pamiętam, jak przez pewien czas przyszedł do nas nauczyciel geografii w zastępstwie za naszą nauczycielkę i poprosił mnie, aby przygotował na dziesięć minut wykład o Układzie Słonecznym. Oczywiście nie udało się to i zająłem całe 45 minut, kilka razy nawet dyskutując z nauczycielem, który (tak mi się wydawało) miał na ten temat bardzo pobieżną wiedzę.

W czwartej albo piątek klasie podstawówki przeczytałem po raz pierwszy Władcę Pierścieni (właściwie to było już trzecie podejście), do czego zachęcał mnie bardzo mój tata. Wtedy zaczęły się moje zainteresowania fantasy, książkami, językami, historią. Miłością do historii zaraziła mnie także moja nauczycielka i dyrektorka szkoły w jednej osobie, potem także w klasie maturalnej jeszcze inny, równie genialny nauczyciel historii. Języki tkwiły sobie trochę w zarodku, aż do liceum, gdy do angielskiego doszedł niemiecki, a potem coś jeszcze sam próbowałem. Głównie koncentrowałem się na tych w szkole, ale już pod koniec klasy maturalnej spojrzałem przychylnie na łacinę, a na studiach doszła greka, koptyjski, włoski (choć zaledwie kilka zdań). Chciałbym jeszcze francuskiego, ukraińskiego, rosyjskiego, starocerkiewno-słowiańskiego, walijskiego, wszystkich staro-języków… uff… dużo tego. Wiem, że nie da się wszystkiego, więc łapię co się da 🙂

Także w podstawówce zaczęła się moja przygoda z genealogią. Pierwsze moje „badania” były dość chaotyczne, potem było raz lepiej, raz gorzej. Rodzina była i jest raczej życzliwie nastawiona do sprawy, ale nie za bardzo chcą się angażować. Teraz staram się to wszystko poukładać, związać w historię rodzinną (a właściwie historie). Bieżące rezultaty można obejrzeć na OKOportalu.

Od 26 czerwca 2007 jestem także członkiem Sekcji Tolkienowskiej Śląskiego Klubu Fantastyki, czyli Parmadilem 🙂

Obecnie można mnie znaleźć w kilku miejscach w internecie, a mianowicie:

Na Forum Vox Latinae, czyli miejscu gdzie można porozmawiać po łacinie!

elendili.pl, czyli Elendili – Przyjaciele Elfów, Forum dyskusyjne przy Sekcji Tolkienowskiej ŚKF, bo jakże by mnie tam nie mogło być 🙂 Mój nick: Galhen.

The One Ring, czyli międzynarodowe forum, tematyka znowu tolkienowska. Forum jest ogromne, a ja piszę tam malutko, więc trudno mnie znaleźć. Nick: Galhen.

E-sancti i Sancti, czyli forum i portal, tym razem o tematyce chrześcijańskiej, katolickiej. Miłe miejsce. Serwis wymaga jeszcze trochę pracy, ale zapowiada się bardzo ciekawie. Nick: Galhen (znowu!)

ForumKsiążki.pl, czyli forum na tematy ksiażkowe 😉 Znowu: Galhen.

Fabryka Słów – Forum, czyli Nieoficjalne Forum wydawnictwa „Fabryka Słów”. Miejsce mało znane, a szkoda. Warto tu czasem zajrzeć, jeżeli czyta się książki z Fabryki. Nick: bez zmian.

FiR, czyli Republika Fantastyki i Rzeczywistości. Fantastyka i Rzeczywistość przeplatające się ze sobą w nieskończoność… Bardzo ciekawe forum. Tematyka bardzo różnorodna, wiele ciekawych dyskusji. Nicka na pewno nikt nie zgadnie 😉

Jeszcze forum studentów Wydziału Teologicznego UŚ. Nick: Ioannes Oculus (zaskoczeni?).
I jak to mówią last, but not least czyli Silesia Miners Forum, najlepsza drużyna świata i okolic! Hura niech żyją! (Przy okazji pozdrawiam bracika 🙂 Tutaj dla odmiany jestem znany jako Oculus.

Reklama

7 komentarzy do “O mnie

 1. Też kiedyś tonąłem w tolkienowskim świecie, ale cóż… jakoś mi przeszło (co wydawało mi się totalnie niemożliwe!) Najwyraźniej zmieniłem się troszeczkę po drodze… 😉 Ale za to miłość do książek i (przede wszystkim) wiedzy została.

  Pozdrawiam!

 2. Witaj „braciszku” !

  W trakcie moich poszukiwań genealogicznych natknęłam się na Twoją stronę, ponieważ szukałam informacji dotyczących Joannesa Oczko (Herbarz Nasieckiego str.21-można znaleźć go na stronie http://www.ebuw.uw.edu.pl), który jakoby był protoplastą domu Oczko w Polsce a przybył tutaj z Czech(Bohemus).
  Cały ,dość krótki zresztą tekst , napisany jest po łacinie, której w przeciwieństwie do Ciebie nie posiadam na własność.
  Jeżeli, ze względu na dość dużą zbieżność nazwisk i przodka, zainteresuje Cię ten tekst i zechciałbyś go przetłumaczyć i w dodatku jeszcze przysłać do mnie, będę Ci nieskończenie wdzięczna.

  Pozdrawiam – Twoja „siostrzyczka” Ula Oczko

 3. Tak, ks. Jan wstydzi się tego, że jest kapłanem Kościoła Rzymsko-katolickiego. Tak naprawdę nie sprawuje już świętych czynności, ponieważ to wszystko, co napisał powyżej zajmuje mu zbyt dużo czasu… Bywa – w końcu nie dla wszystkich Pan Jezus musi być najważniejszy. On do niczego nie zmusza. Zawsze mówi: „jeśli chcesz”. Inną sprawą jest wielkie zgorszenie wśród ludzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s